You are here:

Prawko bez terminu?

Całkiem niedawno w życie weszły przepisy, które zniosły bezterminowe prawa jazdy. I od niedawna wydawane dokumenty mają ważność jedynie przez piętnaście lat. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, kwestią prawa jazdy zajął się Trybunał Konstytucyjny. Przedstawił on społeczeństwu jasną interpretację przepisów, które dotyczą zmian w kwestii prawa jazdy.

Mówienie o „terminowym prawie jazdy” może wprowadzać w błąd i prowadzić do myślenia, że po piętnastu latach po raz kolejny będzie trzeba zawalczyć o nadanie prawa do kierowania pojazdem. Jednak wedle nowych przepisów terminowość dotyczy jedynie dokumentu zaświadczającego o posiadaniu praw do poruszania się samochodem, a nie do samych praw.

Przekroczenie terminu, w którym należy wymienić dokument, nie będzie jednoznaczne z wygaśnięciem uprawnień na kierowanie pojazdami samochodowymi. Uprawnienia te są zdobyte na całe życie, jednak należy co kilkanaście lat starać się o odnowienie zaświadczenia o tych uprawnieniach, którym to jest dokument o nazwie „Prawo jazdy”.

Inne wpisy związane tematycznie z motoryzacją:

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top