Podstawowe informacje na temat wyboru opon

Podstawowe informacje na temat wyboru opon

Na bezpieczeństwo jazdy oraz komfort użytkowania samochodu wpływa wiele czynników. Większość jest w jakiś sposób unormowana przepisami. Jednym z takich istotnych czynników są niewątpliwie opony oraz ich właściwy dobór. Oczywiście w asortymencie opon mamy do czynienia z różnymi produktami, jakością oraz cenami, niemniej jednak zgodnie z przepisami, kupując opony trzeba przestrzegać określonych zasad, przepisów i wymogów.

Rozmiar oraz indeksy homologowane

Wiele danych na temat odpowiednich dla danego auta opon pochodzi od producenta samochodu. Rozmiar jest tutaj podstawową informacją, ale bardzo ważne jest także przestrzeganie indeksów homologowanych, czyli indeksu nośności oraz prędkości. Oczywiście zastosowanie się do homologowanych rozmiarów oraz indeksów znacząco wpływa na komfort jazdy oraz wykorzystanie pełnych możliwości pojazdu. Ale najistotniejsze jest to, że tylko właściwy dobór opon pozwala uniknąć szybkiego zużywania się opon albo co gorsza problemów z manewrami, hamowaniem i jazdą. Polskie prawo nie zezwala, aby stosować opony z niższym indeksem nośności albo prędkości, warto również wiedzieć, że jest to powód do odrzucenia roszczeń o wypłatę ewentualnego odszkodowania.

Nowoczesne opony – klasy i jakość

Kiedy już zna się rozmiary i indeksy homologowane można skoncentrować się na wyborze marki, producenta oraz klasy opon. Podstawowe klasy jakie proponują dziś producenci opon to ekonomiczna, średnia oraz wysoka. Łatwo się domyślić, że opony klasy ekonomicznej będą najtańsze, ale całkiem dobrze sprawdzają się w przypadku jazdy w warunkach miejskich. Klasa średnia w przypadku opon jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wymagających kierowców, którzy jeżdżą zarówno w mieście, jak i na dalekie trasy. Takie opony sprawdzają się nawet w kosztownych autach, wyższej klasy. Najlepsze i najnowocześniejsze są oczywiście opony klasy wysokiej, dla najbardziej wymagających kierowców. Sprawdzają się w najtrudniejszych sytuacjach, na trasie, w mieście, są też najbezpieczniejszym rozwiązaniem, np. w przypadku gwałtownych manewrów albo hamowania.

Inne wpisy związane tematycznie z motoryzacją: